Aksa Jeneratör

Aksa Jeneratör

Aksa Jeneratör

Aksa Jeneratör; 1968 yılında motor üretimine başlayan AKSA, 1984 yılında ilk jeneratörünü üretmiş ve kısa zamanda elektrik enerjisi temini için makine ve donanım üretimi konusunda uzmanlaşarak, dünyadaki sayılı jeneratör üreticilerinden biri olmuştur. Aksa Jeneratör, yıllık 3600 Jeneratör üretimi gerçekleştirmektedir ve üretilen jeneratörler 90’dan fazla ülkeye ihraç edilmektedir. Trabzon Aksa Jeneratör ile kesintisiz enerjiye sahip olun.

Neden Aksa Jeneratör?

Aksa Jeneratör, 54 yılı aşkın tecrübesi ve üretmekte olduğu jeneratör modelleriyle kullanıcılarından tam not almaktadır. Yerel şebekeden elektrik olmadığında jeneratörler devreye girer. Jeneratörler, elektrik enerjisi sağlamak için dizel, benzin veya doğal gaz gibi bir yakıt kaynağı kullanır. Elektrik kesintisi durumunda yedek güç sağlarlar ve elektrik hizmetinin bulunmadığı alanlarda güç kaynağı olarak hizmet edebilirler. Bunları, tek cihazlardan tüm binaların elektrik sistemlerine kadar her şeye güç sağlamak için kullanabilirsiniz. Farklı durumlarda en iyi şekilde çalışan çeşitli jeneratör türleri vardır. Jeneratörünüzden en iyi şekilde yararlanmak için doğru tipi seçmeniz ve uygun şekilde bakımını yapmanız önemlidir. Trabzon Aksa Jeneratör kılavuzu size bilmeniz gerekenleri söyleyecektir.

Farklı Jeneratör Türleri Nelerdir?

Bu yazıda, yedek jeneratörler ve portatif jeneratörlerin yanı sıra farklı yakıt türleri kullanan Aksa Jeneratörlere bakacağız. Aşağıdaki yaygın jeneratör türlerinin benzer bakım ihtiyaçları vardır ancak aralarında, onları farklı uygulamalar için en uygun hale getiren birkaç fark vardır.

Yedek Jeneratörler

Yedek jeneratörler, kalıcı olarak kurulan sabit jeneratörlerdir. Çoğunda, ana güç kaynağı her kaybolduğunda otomatik olarak açılmalarını ve güç kaynakları tekrar devreye girdiğinde tekrar kapanmalarını sağlayan bir otomatik transfer anahtarı bulunur. Güç kaybını sürekli olarak izlerler ve bir güç kesintisi olursa hızla devreye girerler. Böylece güç olmadan geçen süre çok kısa olur. Tipik olarak portatif jeneratörlerden daha güçlüdürler ve genellikle sıvı propan veya doğal gazla çalışırlar.

Taşınabilir Jeneratör

Portatif jeneratörler genellikle bir yerden bir yere taşınması kolay olan daha küçük jeneratörlerdir. Güç kaybı meydana gelirse, bunlar tipik olarak bir alt panele veya ayrı bir cihaza bağlanır. Genellikle yedek jeneratörlerden daha az güç sunarlar ancak taşınabilirlik ve daha düşük maliyet avantajlarına sahiptirler. Genellikle dizelle çalışırlar ancak benzin, propan veya doğal gaz da kullanabilirler.

Yakıt Türüne Göre Aksa Jeneratör

Jeneratörleri kullandıkları yakıt türüne göre de sınıflandırabilirsiniz. Jeneratörler için en sık kullanılan yakıtlar şunlardır:

Benzin: Benzin en yaygın jeneratör yakıtlarından biridir. Benzinle çalışan jeneratörlerin bazı avantajları, nispeten düşük maliyetleri ve benzinin bu kadar kolay bulunabilmesidir. Gazla çalışan jeneratörler de küçük boyutlarda gelir. Bununla birlikte, benzin tipik olarak diğer yakıtlardan daha maliyetlidir ve daha yüksek emisyonlara sahiptir. Ek olarak, gaz pompalamak için elektrik gerekir ve uzun süreli bir elektrik kesintisi durumunda sorun olabilecek gazın depolanması uzun sürmez.

Dizel: Dizel jeneratörler, tipik olarak benzinle çalışan jeneratörlerden daha ağır hizmet tipidir. Bu özellik nedeniyle, genellikle daha uzun süre dayanırlar ancak daha pahalıdırlar. Bu yakıt nispeten ekonomiktir. Dizel yakıt benzinden biraz daha uzun süre dayansa da pompalamak için elektrik gerekir, bu nedenle bir kesinti sırasında benzer sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Dizel nispeten yüksek emisyonlara sahiptir, ancak biyo dizel daha çevre dostu bir alternatif sunar.

İhtiyaçlarınız için En İyi Aksa Jeneratör Nasıl Belirlenir

Jeneratörünüzden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, uygulamanız için en iyi jeneratör tipini seçtiğinizden emin olmanız gerekir. Bekleme ve taşınabilir bir jeneratörün ne zaman seçileceği aşağıda açıklanmıştır.

Bekleme Jeneratörü Ne Zaman Seçilmelidir?

Yedek jeneratörler, tüm bir bina veya büyük bir ekipman parçası gibi daha fazla güce ihtiyaç duyduğunuz zamanlar için idealdir. Ayrıca, ana şebekeden gelen elektrik hizmeti kesintiye uğradığında bile, gücünüzün neredeyse sürekli olmasına ihtiyacınız varsa bu çok önemlidir. Yedek jeneratörler için yaygın uygulamalar arasında hastaneler ve tıbbi ekipman, arıza süresinin maliyetli olabileceği fabrikalar, bekleme aydınlatması ve asansör güvenlik sistemleri yer alır.

Taşınabilir Jeneratör Ne Zaman Seçilmelidir?

Jeneratörünüzü taşımanız gerekiyorsa ve jeneratörünüzün otomatik olarak açılması gerekmiyorsa portatif bir jeneratör doğru seçim olabilir. Tek bir üniteden çok fazla güce ihtiyacınız yoksa ve bir veya birkaç nispeten düşük güçlü ekipmana güç sağlamak istiyorsanız da kullanışlıdırlar. Ayrıca, uzak çalışma sahaları veya yeni inşaat projeleri gibi şebekeden elektriğe erişimi olmayan sahalar için de idealdir.

Dikkate Alınması Gereken Diğer Faktörler

Dikkate alınması gereken diğer bazı faktörler arasında ihtiyacınız olan güç, kullanmak istediğiniz yakıt türü ve jeneratörün güvenlik özellikleri yer alır.

kW Kapasite: kW, bir jeneratörün destekleyebileceği elektrik miktarını ifade eder. Jeneratörünüzün güç verebilmesini istediğiniz tüm ekipmanların talebini toplayın ve ilk güç dalgalanmaları için ek kW ve ek ekipman ekleyin.

Yakıt türü: Her bir yakıt türünün avantajlarını ve dezavantajlarını ve her birinin bölgenizde ne kadar hazır olduğunu düşünün.

Güvenlik hususları: Jeneratörün, kullanmanız gereken ortam ve kullanmanız gereken uygulama için tasarlandığından emin olun. Ayrıca karbon monoksit dedektörleri gibi güvenlik özelliklerini de göz önünde bulundurun.

Aksa Jeneratör Bakımı Nasıl Yapılır?

Aksa Jeneratörlerin bakım gereksinimleri, çeşitli tiplerde benzerdir. Jeneratörlerinizi düzenli olarak kontrol etmeniz ve bakım çalışmalarını sağlanan programa göre yapmanız önemlidir.

Jeneratör denetimleri; sızıntıların kontrol edilmesini, yağ ve soğutma sıvısı seviyelerinin kontrol edilmesini, kayışların, hortumların ve akü terminallerinin ve kabloların durumunun değerlendirilmesini içermelidir.

Ayrıca yağı, soğutma sıvısını ve yakıtı üreticinin önerdiği aralıklarda değiştirmeniz gerekir. Bazı jeneratör türleri için ünitenizdeki yakıtı filtrelemeniz veya değiştirmeniz gerekebilir. Ayrıca yağ, yakıt ve hava filtrelerinin yanı sıra bujileri de düzenli olarak değiştirin. Bu bakım görevlerine ayak uydurmak, güvenilirliği artırmaya yardımcı olacaktır.

Jeneratörünüzün pili varsa, elektrolit seviyelerini ve özgül ağırlığını test ederek pilinizin durumunu rutin olarak kontrol etmeniz gerekecektir. Ayrıca pilinizin temiz kalmasını sağlamalısınız. Aksa Jeneratörünüzü periyodik olarak çalıştırmak, jeneratörünüzü iyi durumda tutmanıza ve sorunları daha erken tespit etmenize yardımcı olacaktır.

Ortadoğu Jeneratör, Trabzon Aksa Jeneratör tedarikinde saygın bir firmadır. Trabzon ili başta olmak üzere Rize, Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Erzincan illerinde hizmet vermekteyiz. Daha detaylı bilgi almak için alanındaki uzman ekibimizle iletişim numaralarımız üzerinden irtibata geçebilirsiniz.